Portfolio mámy – dárek ke dni matek

Jelikož si v tyto dny vytvářím své profesní portfolio, natrefila jsem na staré fotky a napadlo mi udělat si i portfolio mámy jen tak pro radost, třeba jako dárek ke dni matek. Již několik let je to moje profese číslo jedna. A když u nás byl na návštěvě kamarád – vášnivý fotograf, líbil se mu nápad zachytit běžné činnosti mé mateřské i nemateřské profese. Přidala jsem k tomu i manželovo fotky z jiných dní mého mateřského života, za který jsem velmi vděčná. Tak se to pěkně sešlo a výsledek jsem se rozhodla věnovat všem maminkám.

Ale předně toto ocenění věnuji té své maměnce 🙂

Tento článek ala portfolio mámy píši z důvodu ocenění neviditelné každodenní tvrdé práce, která je stále v našem světě velmi málo ohodnocena. Za profesi mámy se neplatí nic, proto za své druhé zaměstnání buď potřebuje dostat víc peněz anebo potřebuje ocenit své mámování a dostat od partnera nebo společnosti tolik, aby mohla pořádně žít. Rovnoprávnost žen nevidím v tom, že dělají to samé co muži, ale v tom, že jsou stejně ohodnocené.

Hodně maminek zvládá totiž ve skutečnosti dvě zaměstnání – tu neviditelnou mateřskou a pak tu druhou, která ji zajišťuje obživu. Mrzí mi to. Prý jsou země, kde to je jiné, kde je žena jako matka ctěna a pro muže je normální o ni pečovat.

Tím nechci říct, aby žena byla jen mámou a přestala realizovat své talenty. Jen potřebuje jinak uspořádaný svět. Potřebuje, aby měla prostor pro její jiné založení. Zdravé mi přijde udržet si i sebeobživu a seberealizaci, jen jako matka potřebuje počítat s tím, že její profesní výkonnost nemůže být v určitém období stejná jako u mužů. Žena jako máma funguje víc do široka – podobně je stavěnej mozek ženy – dovede snadněji přepínat mezi mnoha činnostmi a vnímat víc věcí najednou, neboť je připraven na roli mámy. V Indii se zobrazují bohyně s více rukama i z tohoto důvodu.

Proto jsem své mámování označila za profesi, aby bylo zřetelné, že žena, která je mámou nemůže být zaměstnána jako muž, když už jednu profesi zastává – dává čas a sílu dětem, do které bývá přirozeně mnohem víc ponořena než muž a také děti ji přirozeně víc vyžadují. Podle nejnovějších vědeckých výzkumů mozku, je nejvhodnější když je dítě do tří let s mámou. Podle Indů to je do šesti let, protože do té doby se mozek nejvíce formuje. Z pozorování svých dětí i dětí ostatních si myslím, že se to pohybuje individuálně právě mezi těmi 3 až 6ti lety. Až pak pomalu začnou být děti zralejší být mezi cizími, ale to je jiné téma.

Vážím si toho, že v Čechách je mateřská do tří let. To je tuším ve světě vzácnost.

Jsem za tuto práci – profesi mámy nesmírně vděčná přes všechnu její všednost, obyčejnost a společenskou nedoceněnost. Krásné a neopakovatelné chvíle s dětma jsou mi odměnou.

A jsem ráda, že ženy si této hodnoty jsou stále více vědomé.

JEDNA ROLE MÁMY a X PROFESÍ

V roli mámy se věnuji mnoha profesím, které s různou kvalitou zajišťuji celý týden. A jste-li čtenářko maminkou, můžete si se mnou uvědomit, kolik toho běžně jako máma zvládáte anebo jste zvládla.

Vstup – těhotenství a porod – ochránkyně života – noční služba

Výživa:

kuchařka

zahradnice

cukrářka a organizátorka oslav

Úklid a čistota:

uklizečka, pradlena

Zábava, výuka, péče:

divadelnice, pedagožka, psycholožka, hlídačka, ošetřovatelka a chůva

Taxikářka

A úřednice + konečně i ta realizace talentů a obživa – grafika, psaní, masáže, terapie…

Jana Matasová
Jako terapeutka v Holistické regresní terapii a Spirituální regresi mezi životy pomáhám druhým na cestě poznáním i při jejich sebeléčení. Mou vášní je život sám. Miluji jeho kouzla, paradoxy, i jeho dokonalé nedokonalosti. Speciálně ženám, které prošly traumatem “ztráty” nenarozeného dítěte přináším poselství ze svého příběhu. Vím, že si můžeme volit směr našeho příběhu a měnit tak svůj osud.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.