Karolína Alvarez: Vzít si prostor

Tak jsem měla štěstí: 18.10. v Dejvickém Kulturním centru Klubovna jsem stihla vidět vyjímečný celovečerní dokument „Vzít si prostor“ o vyjímečném mexickém street artu a graffiti, které v jsem takové kvalitě formy i obsahu v Čechách i dál zatím neviděla.

Ke shlédnutí tohoto dokumentu mě přitáhlo zprvu více slovo Mexiko, pak slovo art slibující, že půjde o víc ne o vandalské graffitti, které znám jako mnozí z nás ve formě čmáranic poškozujících vizuální vzhled tvorby a umění jiných lidí – domy, sochy, dopravní prostředky atd.

Tento dokument však zachycuje vyspělou formu a hloubku projevu tam, kde byste ji možná nečekali.

Původ i půvab maleb na mexické ulici + živelnost a vášnivost umělecké duše, která prostupuje jakýkoliv prostor, třeba i smrtelně nebezpečný, zachytila odvážná jemná žena – česká režisérka Karolína Alvarez Karoli Net. 4 roky točení, 1 rok střihu, 5 let práce na vlastní náklady!!

Hudební mix originálních skladeb hudebníků z Mexika propojený s výbornou muzikou Karolinina spolužáka z UMPRUM Ondřeje Skaly JTNB / Ježíš táhne na Berlín je mmm..me gusta!!

A protože autorka filmu je poletavý pták a do jara i s filmem v Čechách prý nebude, jestli na tento dokument narazíte někde v zahraničí (kde byl už oceněn asi nejméně šestkrát) nebo v létě zas v Čechách, tak ho vřele doporučuji!!

Pro mé oko bych dokument potřebovala občas zpomalit, aby se dalo dlouze koukat na ta propracovaná díla, která jsou tvořena s přírodní živelností – i když je třeba jednolitá barva někdy pohřbí, zas jinde vyrostou. A děkuju za zajímavé povídání a odpovídání po promítnutí.

Je toho víc, co bych napsala, ale nechci vše prozradit…

Jana Matasová
Jako terapeutka v Holistické regresní terapii a Spirituální regresi mezi životy pomáhám druhým na cestě poznáním i při jejich sebeléčení. Mou vášní je život sám. Miluji jeho kouzla, paradoxy, i jeho dokonalé nedokonalosti. Speciálně ženám, které prošly traumatem “ztráty” nenarozeného dítěte přináším poselství ze svého příběhu. Vím, že si můžeme volit směr našeho příběhu a měnit tak svůj osud.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.