"BRÁNA K MATEŘSTVÍ" 

Sepsala jsem tento příběh pro povzbuzení a pro radost v životním putování všem ostatním, protože i mne příběhy druhých pomáhají.

Nejen budoucím maminkám, ale i tatínkům, kteří prošli traumatem ztráty nenarozeného dítěte jsem sepsala tento příběh o své cestě k mateřství a rodičovství, který vypráví i o lidském životním úkolu poznání a přijetí smyslu dočasnosti, konečnosti, smrti v našich životech.

V obecné rovině je to příběh o sebeuzdravení a nalezení cesty z chvil plných bolesti, strachu a úzkosti k opětovnému prožívání životní síly, štěstí a radosti.

V knize "Brána k mateřství"  vyprávím příběh, který sice začal hořce třemi samovolnými potraty, ale postupně se  proměnil v lahodný dar umíchaný z mnoha vrstev poznání a ze skutečného prožitku mateřství, kde jsem šťastnou maminkou tří nenarozených a dvou narozených skvělých dětí a společně milovaným manželem tvoříme rodinu a pokračujeme v prožitku péče o život skrze, ke které děti vždy vyzývají.

Světlo, které jsem v tomto svém příběhu intenzivněji poznala mi dalo sílu o něm napsat, a pomáhá mi dodnes cítit napojení na Velký Klid při procházení dalších životních výzev.

Vrátil k většímu k moudrosti a citlivějšímu vnímání potřeb duše i těla a tedy k laskavému mateřsky pečujícímu přístupu k životu. Otevřel mě více lásce a důvěře, hlavním kvalitám potřebným nejen pro mne, ale i pro děti a svět kolem.

Sepsala jsem tento příběh pro povzbuzení ve vašem životním putování, protože i mne příběhy druhých pomáhají.

Přeji i vám zažít tu příjemnou energii plynoucí z prožitého poznání, že svůj příběh můžete změnit a že i to, co bolí má smysl.

V knize "Brána k mateřství aneb Jak jsem si umožnila být mámou" vás srdečně zvu do příbytku svého příběhu, kde sdílím své zkušenosti, prožitky, zamyšlení, poznání, vhledy i cenné informace, a odkud máte možnost odnést si to, co potřebujete - inspiraci, potvrzení, souznění, nastartování, kousek výživné hroudy, trochu pylu, poslední dílek do vašeho puzzle...

Děkuji, že jste přišli.

Omlouvám se všem, kteří třeba na tuto již před rokem avizovanou knihu čekají.

Vedle péče o děti a rodinu ji postupně vytrvale dopisuji a připravuji k vydání.

Chcete-li mě podpořit ve vydání knihy, můžete to udělat i tím, že mi o sobě dáte vědět a napíšete mi.

Budu vás pak jako první informovat o vydání knihy.

Milá Jani, děkuji za možnost si knížku přečíst před vydáním. Co pro mě bylo nejdůležitější poselství z knížky - pokud si něco přeji a nechám se vést, všechno je možné. Jelikož se nacházím v situaci, kdy si už pět let přeji miminko, pomohla mi knížka utvrdit se v důvěře, že to lze. Při čtení jsem nacházela paralelu s tím, co jsem si na své cestě prošla já. Že není náhoda, že některé důležité momenty potkají všechny ženy, které si zatím marně přejí miminko. I já jsem si prošla fází, že přílišná snaha nevede k úspěchu, ale trvalo mi docela dlouho, než jsem se smířila s možností, že to tak má být a že i varianta bez dítěte je možná. Dovolit si být mámou už teď, pečovat o sebe je důležité poselství a mě samotné toto uvědomění pomáhá. Netlačit na sebe a jen být je fakt někdy těžké a je fajn si přečíst příběh jiné ženy, která si tím prošla. Děkuji, že sdílíš své poznání.
Tereza Blažíková
Tereza B.

Narozeniny u Govinda

„Vše je hotové. Vše je možné.“

20. 2. 2008 Den, kdy mi naskočilo 31 let, jsem v kalendáři četla: Govind.  
S radostí jsem zmáčkla zvonění s indickou vítací písničkou, vklouzla do světa z východu a nadechla směs santálu, koření a bylin. Usedla jsem ke stolku v malé místnosti obložené moudrými knihami od podlahy ke stropu. Jakmile Govind prozkoumal tep na ruce, celá rozzářená jsem mu vyprávěla sen o životaschopném miminku, které mě ujišťovalo, že se uživí samo.
„Víte, tenhle sen byl tak jiný než předtím, kdy se mi zdály sny o čerstvě narozených miminkách, které umřely, protože jsem je nestihla nakojit.“ 
„No, máš duši bojovníka,” zazubil se na mě Govind a já se smála s ním, když jsem se podívala na své maskáčové kalhoty, které mně vybral manžel, jakoby ze mě chtěl mít vojáka.

Intuice. Luna. Menstruace v novu. Sen. Govindovo pulsní diagnostika. Vše souhlasně a jasně sdělovalo: „Tělo je připraveno.“ 
To, co dozrálo uvnitř, se tento den překlopilo do vnějšího světa – do slavnostního momentu, kdy Govind vyslovil: „Tak už můžete s manželem zkusit miminko.” 
„Tak už je to tu…” vznáším se trochu ve snění.
„Jo, a po milování lež chvíli s pánví výš, ať je co nejvíc semene v těle,“ přidal Govind radu. „Dobře,“ zaculila jsem se a s manželem jsme pak doma zvyšovaly kvalitu spermatu i měsíčním celibátem, o jehož významnosti pro plodnost muže jsem se náhodou dočetla v literatuře o józe.

Čas vyzrál ke skoku do nové skutečnosti.
Ale odvahu do ní skočit na chvíli brzdilo zaváhání. 

(ukázka z knihy Brána k mateřství)

V pondělí 24. 10. 2022, kdy Indové slavili svátek Diwali - Svátek světel - svátek radosti, prosperity a štěstí, odešel z pozemské pláně - důležitý světlonoš v mém životě - Dr. Govind Ji Rajpoot PhD - moudrý ájurvédský léčitel a učitel. Pomohl mi vícekrát poznat…

Zlatou září podzimního listí
slaví se konec jednoho příběhu,
kdy se světlo z koruny
až k zemi
lehounce snese
ke kořenům
vzpomínek
živících tichý zimní
spánek k novému probuzení Ve-smíru.

PODPORA a POMOC PŘI ZTRÁTĚ MIMINKA

Protože jsem spíš ryba hlubinná, trvá mi delší dobu než se svým dílem vypluji na povrch. A tak během šesti let, co příběh potrácivosti zkoumám v jeho jemných hloubkách a sepisuji do knihy, vzniklo plno krásných projektů a knih věnujících se tématu ztáty miminka - narozeného i nenarozeného a praktické pomoci ženám, u kterých bylo velmi malé miminko velmi krátce.

 • https://ztratamiminka.cz
  Krásně něžné a láskyplné webové stránky plné inspirace, odkazů na knihy, filmy, pomoc a prostor pro sdílení příběhů pro všechny, kteří ztratili miminko, třeba i velmi malinké.
 • www.prazdnakolebka.cz
  Projekt Prázdná kolébka vznikl v rámci sdružení Dlouhá cesta. Jeho cílem je podpora a pomoc rodičům, kterým zemřelo miminko před narozením, při porodu nebo v období prvního roku života. Online poradna. BEZPLATNÁ laická i odborná pomoc.
 • https://ditevsrdci.cz
  Perinatální hospic Dítě v srdci je registrovaná služba odborného sociálního poradenství. Poskytuje pomoc a podporu v oblasti sociální, ale i krizové intervence a poradenství pro pozůstalé. Provází rodiny během těhotenství, kdy je dítěti diagnostikována život limitující vývojová vada.
 • http://www.pribehyproivanu.eu/stitky/prirozeny-potrat/
  Část z příběhů sepsaných ženami pro porodní asistentku Ivanu se týkají tématu přirozeného potratu.
 • Jana Kučerová - www.podkrovy.cz
  Psycholožka zabývající se tématem potratu a jeho vlivem na život ženy. Poskytuje odbornou psychologickou pomoc. https://www.podkrovy.cz/postabortivni-syndrom/
 • Cesty k dítěti
  Projekt maminky Mgr. Klaudie Fachinelli, které diagnostikovali primární neplodnost. Rozhodla se být pomocnicí maminkám na jejich cestě k dítěti.
 • bylotu-nenitu.cz
  Příručka „Ztráta miminka v prvním trimestru těhotenství“ zdarma ke stažení v pdf formátu pro ženy, u které nastala situace, kdy zárodek jejího miminka v děloze zemře, nebo se zárodek nevyvíjí a ona se tak ocitá před spoustou smutných otázek a potřebuje poradit, potřebuje informace a potřebuje podpořit, rozhodnout se správně a a podpořit a poznat, jak projít si potratem se ctí a porozuměním.
 • online skupiny pro truchlící maminky
  Existují skupinky truchlících maminek. facebooku.
 • Prázdná náruč - deníčky na Emimino.cz
  Sdílení svého příběhuje bývá úlevné a navíc může pomoci lidem s podobnou životní situací vědět, že v takovém prožitku nejsou sami. Jednou z možností je podělit se s uživatelkami eMimina o své zkušenosti.
 • tichenarozeni.cz
  Projekt maminky pro maminky. Online podpůrná skupina pro ty, kterým zemřelo miminko - narozené či "nenarozené".