Třezalkový olej se nazývá někdy Janův olej, protože vymačkané červené barvivo – hypericin obsažený v květech připomíná krev svatého Jana Křtitele, přičemž třezalka současně rozkvete i kolem svátku Jana Křtitele, tedy kolem 24. června.
I když třezalku znám od dětství a od dospívání ji občas piji jako teplý uklidňující čaj (nálev), v podobě léčivého oleje se u mne objevila poprvé v souvislosti s půlroční úpornou bolestí zad, při níž jsem nemohla ani sedět u počítače v grafickém studiu a nepomohli ani lékaři ani rehabilitace. Tehdy mě zachránilo setkání s léčitelkou Naďou Neprašovou a třezalkovým olejem, který mi dala. Tuto léčivou část mého životného příběhu vyprávím v knize Brána k mateřství. Podruhé, co jsem podobnou bolest zad schytala asi před rokem během práce na zahradě, jsem si už díky józe, klidu, teplu a třezalkovému oleji záda vyléčila během pár týdnů.
Nyní třezalkový olej používám nejen pro sebe a své blízké, ale i pro ostatní společně s Breussovo masáží, která je hlubokou relaxační a energetizující lázní nejen pro záda a oblast centrální nervové soustavy v oblasti páteře. A navíc k ní přidávám svou intuici, která mě vede k dotekům podobným tahům štětce jako když maluji obraz.
Užívání třezalkového oleje je v podstatě bez kontraindikací a můžeme ho používat tak dlouho, jak cítíme, že to potřebujeme. Může prý jen u jedinců citlivých na sluníčko zvýšit sklony ke spálení, a tak se doporučuje nepoužívat ho před sluněním.
Vyluhování třezalky do oleje je nejšetrnější způsob pro uchování antibakteriálních a antiseptických látek, které se při jiných způsobech zpracování ničí. Tento olej je tedy plně raw 🙂
Třezalkový olej podporuje urychlení a hojení ran a také tlumí bolest.
Léčí zanícené rány, zlomeniny, pohmožděniny, spáleniny (i od sluníčka) a hemoroidy.
Vhodný je také jako mazání na revma, modřiny, vykloubeniny.
Velmi dobře účinkuje také na štípnutí hmyzem, kdy omezuje svědění a otoky. Některé zdroje také uvádí, že třezalkový olej pomáhá vyhlazovat vrásky.
Použití třezalkového oleje je výborné i při nervových obtížích hlavně ve spojení s masáží. Je účinným masážním prostředkem při bolestech v oblasti páteře, a specielně vmasírován při Breussově masáži léčí problémy s meziobratlovými ploténkami.
A jak třezalkový olej vyrábím se dozvíte úplně na konci tohoto článku a současně ukázky z knihy Brána k mateřství.
12. 10. 2006
Milá Dášo, také se s tebou ráda uvidím! Děkuji za připomínky. Zanesu je a pošlu ti to zpět na shlédnutí. Teď ležím v posteli a léčím se. Bolí mě hrozně záda a celé tělo. Byla jsem včera u léčitelky a ta mi řekla, že mám nateklé tkáně kolem páteře, které tlačí na nervy, které z ní vycházejí, a že musím být v teple. Jak mě nabíjela energií, tak to bylo nádherné. Šla jsem od ní v takové dobré náladě, úplně projasněná. Dnes jsem ale musela k obvoďačce, aby mi napsala neschopnost. Prý to k tomu léčení patří, že ti je zle, protože se tělo začne uzdravovat. Tak uvidím.
K Nadě jsem šla hlavně s bolestí zad. Teprve později jsem stydlivě zmínila i krvácivý příběh s miminkem.
Ještě jsem věřila myšlence, že potřebuji zvenku dodávat léčivou sílu. Znovu jsem se ponořila do iluze o své slabosti. A tak jsem koupila u Nadi energii z vesmíru, domácí třezalkový olej, směs bylin a kostivalovou tinkturu.
Ale něco mě od léčby energií skrze druhé odvádělo a stále povzbuzovalo k vlastní síle a péči o sebe. A tak jsem záda denně balila do šátku a tmavě růžového svítivého svetru, do jehož barvy se mi tou dobou chtělo pořád choulit. Záda se pak blaženě uvolňovala v teple a duše si lebedila v růžové koupeli. Bolavé místo jsem hladila kostivalovou tinkturou i třezalkovým olejem od Nadi a celému tělu jsem dopřávala každý den jemné jógové cvičení.
Následující dny Blaženka synchronně na józe vyprávěla o automasážích a důležitosti sebepéče, kdy masírujeme své tělo sami svýma rukama nebo svou vahou a pohybem vlastního těla při jógovém cvičení.
„Uvědomte si, že od druhých dostáváte i jejich energii, která není vždy pozitivní a taková, která by vám prospívala. Proto jsou někdy mnohem lepší automasáže.“
V uších mi zněla Blaženčina poslední věta.
A doma jsem zvažovala:
„Dodávají masáže od druhých vůbec nějakou energii?
Je energie mimo nás nebo jsme sami energií?
Není tu energie sama o sobě všude a ve všem?
Co když je jen nehybná nebo naopak příliš proudící?
„Opravdu jsou doteky druhých škodlivé? A i když bych připustila možnost, že by doteky druhých škodily, existuje tu přece i možnost, že skutečně láskyplnou péčí o sebe sama řídím i to, koho si pro doteky vyberu i co od něj přijmu, tedy co do mě nakonec skutečně vstoupí? Je možné tím bránit vstupu cizí škodlivosti?“
„A co když je jinakost druhých prospěšná?
Co když druzí lidé naši energii rozpohybují nebo zklidní, srovnají tím její kvality, a svým energetickým zabarvením energii druhého doplní a vyrovnají?
Co když se druzí dotknou míst, kam si zakazujeme jít a zažijeme tak nové možnosti?
Co když nás dovedou k novému obzoru vnímání?
Vylučuje snad přítomnost druhého náš aktivní přístup, náš výběr, rozhodnutí, cit?“
Přemýšlela jsem o léčení pouze vlastními silami vedle léčení přijatého od druhých.
Zdálo se mi, že pravda je schovaná uprostřed.
Blaženka a Naďa, blaženost a naděje, tohle by člověk sám nevymyslel.
…
Naďa zvýšila moji důvěru v přírodu a její léčivé síly. Otevřela mě víc bylinkám a jemným světům.
V naší rodinné lékárničce se díky ní zabydlela dvě zázračná mazání: nervy zklidňující třezalkový olej a kostivalová tinktura hojící kosti, klouby a rány. Vyrábím si je už sama.
…
Naďa mě vrátila k jinému vědění o rostlinách, které mi už v dětství na základní škole chybělo v hodinách jinak mého velmi oblíbeného přírodopisu, ze kterého jsem i maturovala.
(ukázka z knihy Brána k mateřství)
Příprava třezalkového oleje probíhá formou macerace, tj. máčením rostliny v olejnaté kapalině, aby se vyloužily rozpustné složky a získal se výluh.
1. Květy si prohlédnu, očistím a otřepu od broučků. Mohou se nechat chvíli ležet, ale nenechávám je seschnout, aby se neztratila energie a nevyprchaly účinné látky.
Čisté suché květy třezalky nasbírané za slunečného dne vložím do tmavé lahve a úplně celé je zaliji panenským slunečnicovým olejem zpracovaným za studena. Je možné použít i vysoce kvalitní a nervy vyživující mandlový olej, nebo i případně olivový olej v panenské kvalitě.
Květy musí být suché a úplně ponořené, aby se nekazily a neplesnivěly.
Upřednosňuji i uchování ve skleněných lahvičkách, protože z plastu se může vyluhovat nevítaná chemie do oleje poměrně snadno.
2. Díky letnímu sluníčku mi za oknem během tří až osmi týdnů za občasného protřepání vznikne červený zázračný olejíček, který vymačkám a scedím jednou nebo dvakrát přes čisté pláténko a naliji zpět do čisté tmavé lahve. Někdo radí jen hrdlo sklenic během této doby zakrýt ubrouskem, nechala jsem je vždy zavřené a nevadilo to.
3. Lahvičky používám nejlépe tmavé, protože oleji přímé sluneční světlo neprospívá. Tuky a oleje jsou náchylné na UV záření, které podporuje žluknutí čili oxidaci tuků. můžou ubývat prospěšné látky v oleji. Během výroby nepoužívám kov.
4. Olej dále uchovávám na temném chladném místě. Hotový olej je červený a takto připravený vydrží bez ztráty kvality několik let, dva roky určitě.
Používám ho na masáže páteře dle Breusse, ale i celotělové regenerační masáže, při bolestech zad, na popáleniny či poštípání hmyzem. Třezalku jsem milovala od dětství pro její slunečnou barvu a lahodnou chuť v čaji, který čistí mysl a přináší klid, ulevuje játrům a ledvinám, posiluje plíce a srdce.